Трибунал Римської Роти
Апо́стольський Трибуна́л Ри́мської Ро́ти (лат. Tribunal Apostolicum Rotae Romanae), протягом століть також називався Свяще́нна Ри́мська Ро́та, є вищим апеляційним трибуналом Римо-Католицької Церкви, відносно більшості її членів латинського обряду[1] і кількох східних католицьких Церков[2] і другий вищий церковний суд, що його заснував Святий Престол.[3] Римо-Католицька Церква має завершену юридичну систему, яка є найстарішою юридичною системою що використовується сьогодні. Суд названий Рота (колесо) тому що судді, які називалися аудиторами, початково зустрічались у круглій кімнаті, щоби слухати справи.[4]
Папа Римський призначає аудиторів Римської Роти й визначає одного з них деканом,[5] яким від 22 вересня 2012 року є Преподобнійший монсеньйор Піо Віто Пінто. Рота випускає свої декрети й пропозиції латинською мовою.[6] Рота ухвалює рішення в справах у секції (що називається Turnus) із трьох аудиторів, або більше, залежно від складності питання, яку призначає декан Трибуналу, хоча, інколи велика кількість аудиторів призначається на приватну справу.[7] Аудиторами Роти призначаються найкращі церковні судді, що служать у різних дієцезіях по всьому світі.
Трибунал Римської Роти, виконує функцію апеляційного трибуналу третьої інстанції, звичайно розглядає рішення нижчих судів, якщо початковий суд (перша інстанція) і перший апеляційний суд (друга інстанція) не домовляться про результат справи.[8] І все ж, будь-які сторони початкового рішення перед судом Латинської Церкви (а також деяких Східних Церков) мають право звертатися з проханням до другої апеляційної інстанції безпосередньо до Трибуналу Римської Роти.[9] З-поміж усіх справ, що їх розглядає Трибунал, переважають прохання про винесення декрету про анулювання. Хоча Трибунал має юрисдикцію розглядати будь-який тип судових й адміністративних справ у будь-якій царині канонічного права. У певних випадках, Трибунал Римської Роти має ексклюзивну оригінальну, зокрема в будь-якій суперечливій справі, де єпископ Латинської Церкви є відповідачем.[10] Якщо до справи ще можна звернутися після рішення Трибуналу Римської Роти, апеляція спрямовується в різні Turnus, або експертну комісію Трибуналу Римської Роти.
Трибунал Римської Роти є вищим апеляційним судом, але він не є вищим або верховним судом. Судові рішення Трибуналу Римської Роти може, проте з великими труднощами, скасувати Найвищий Трибунал Апостольської Сигнатури.[11] Проте, юридична процедура або процес, що використовують судді Трибуналу Римської Роти, справ не по суті питання, перебувають на суді перед Трибуналом Апостольської Сигнатури: Трибунал Апостольської Сигнатури єдиний компетентний, що дає згоду позивачеві на новий судовий розгляд, що буде проведений перед новим Turnus Трибуналу Римської Роти, якщо Трибунал Римської Роти знайшов помилку якої припустилися в процедурі («de procedendo»).
Чинні аудитори Трибуналу Римської Роти, з їх датами призначення від Папи Римського:
|
|
|